
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.60 mm x 79 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A07600 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 7.60 mm |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.2992" |
| Overall Length Metric | 79.00 mm |
| Series | VDS201 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 3.1100" |