
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/32 in. (8.733 mm) x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A08733-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS201 |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 8.73 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 3.5000" |
| Overall Length Metric | 89.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Diameter | 11/32" |
| Decimal Diameter | 0.3438" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |