
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.10 mm x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A09100 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS201 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 89.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.3583" |
| Metric Diameter | 9.10 mm |
| Overall Length Inch | 3.5039" |