
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.20 mm x 102 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A10200 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.0157" |
|---|---|
| Series | VDS201 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.4016" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 10.20 mm |
| Overall Length Metric | 102.00 mm |