
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.80 mm x 102 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A10800 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS201 |
| Metric Diameter | 10.80 mm |
| Overall Length Metric | 102.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.4252" |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 4.0157" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |