
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 in. (11.908 mm) x 102mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A11908 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 102.00 mm |
|---|---|
| Series | VDS201 |
| Decimal Diameter | 0.4688" |
| Fractional Diameter | 15/32" |
| Metric Diameter | 11.91 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 4.0157" |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Thru | YES |