
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 in. (12.304 mm) x 107 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A12304 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.2100" |
|---|---|
| Series | VDS201 |
| Metric Diameter | 12.30 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Metric | 107.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.4844" |