
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.20 mm x 107 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A13200 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.5197" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 4.2126" |
| Metric Diameter | 13.20 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS201 |
| Overall Length Metric | 107.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |