
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 in. (14.288 mm) x 115 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A14288 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Series | VDS201 |
| Metric Diameter | 14.29 mm |
| Decimal Diameter | 0.5625" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 4.5276" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Fractional Diameter | 9/16" |
| Overall Length Metric | 115.00 mm |