
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15.00 mm x 115 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A15000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS201 |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 15.00 mm |
| Overall Length Inch | 4.5276" |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.5906" |
| Overall Length Metric | 115.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |