
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15.60 mm x 115 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A15600 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.5300" |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 115.00 mm |
| Series | VDS201 |
| Metric Diameter | 15.60 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.6142" |