
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
16.00 mm x 115 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A16000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 16.00 mm |
|---|---|
| Overall Length Metric | 115.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.6299" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 4.5300" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS201 |