
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#41 (2.439 mm) x 58 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A02439 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 2 |
|---|---|
| Series | VDS202 |
| Overall Length Inch | 2.2835" |
| Decimal Diameter | 0.0960" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 2.44 mm |
| Wire Diameter | #41 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Material | Solid Carbide |