
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#40 (2.489 mm) x 58 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A02489 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.0980" |
|---|---|
| Overall Length Inch | 2.2835" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 2.49 mm |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Wire Diameter | #40 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS202 |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |