
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.80 mm x 58 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A02800 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 2.2835" |
|---|---|
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 2.80 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS202 |
| Decimal Diameter | 0.1102" |