
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4.00 mm x 74 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A04000-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS202 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 74.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 4.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 2.9100" |
| Decimal Diameter | 0.1575" |