
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#20 (4.090 mm) x 74 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A04090-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.1610" |
|---|---|
| Overall Length Inch | 2.9100" |
| Coolant Thru | YES |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Wire Diameter | #20 |
| Metric Diameter | 4.09 mm |
| Overall Length Metric | 74.00 mm |
| Series | VDS202 |