
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/64 in. (5.954 mm) x 82 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A05954-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 3.2300" |
| Decimal Diameter | 0.2344" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Fractional Diameter | 15/64" |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 5.95 mm |
| Series | VDS202 |
| Overall Length Metric | 82.00 mm |