
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/64 mm (7.40 mm x 91 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A07541-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 7.54 mm |
| Overall Length Inch | 3.5800" |
| Fractional Diameter | 19/64" |
| Overall Length Metric | 91.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.2969" |
| Series | VDS202 |
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |