
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.00 mm x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A09000-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.0551" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.3543" |
| Metric Diameter | 9.00 mm |
| Series | VDS202 |