
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.30 mm x 118 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A10300 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.4055" |
|---|---|
| Metric Diameter | 10.30 mm |
| Overall Length Metric | 118.00 mm |
| Series | VDS202 |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 4.6457" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |