
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 (0.4531) x 4.6457 OAL TiAlN 5xD HP Carbide Drill Bit
- Item Code: VDS202A11509-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
Always use high quality toolholding devices such Erickson or KM styles
Use with external flood coolant
Features
Back To Top- The new VariDrill advanced point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations
- Dependable tool life in all materials due to the new point geometry which minimizes chipping on the cutting edge
- Marginless design stabilizes cutting forces
- Lowest cost per hole option
- Delivers the proper surface finish across a variety of workpiece materials
- Carbide grade WU25PD offers a perfect balance of wear resistance and toughness
- Precision shank minimizes run-out
- Unique tool geometry enables chips to roll smoothly and evacuate easily resulting in noticeably less friction, heat, jamming, and scratching of the surface finish
- 5xD length offers versatility for short and medium depth drilling
Tech Specs
Back To Top| ANSI Code | VDS202A11509 |
|---|---|
| Drill Depth (in) | 2.2047 |
| Drill Depth (mm) | 56.000 |
| Flute Length (in) | 2.7953 |
| Flute Length (mm) | 71.000 |
| Metric Diameter | 11.509 mm |
| Overall Length (in) | 4.6457 |
| Overall Length (mm) | 118.000 |
| Product Weight | 0.31 |
| Shank Length (in) | 1.7717 |
| Shank Length (mm) | 45.000 |
| Shank Size (mm) | 12.000 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Point | 140° |
| Shank Size (in) | 0.4724 |
| Type | High Performance Drill |
| Flute Length x Diameter Ratio | 5xD |
| Fractional Diameter | 29/64" |
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Diameter | 0.4531" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |