
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.7mm (0.5000) x 4.8819 OAL TiAlN 5xD HP Carbide Drill Bit
- Item Code: VDS202A12700
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
Always use high quality toolholding devices such Erickson or KM styles
Use with external flood coolant
Features
Back To Top- The new VariDrill advanced point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations
- Dependable tool life in all materials due to the new point geometry which minimizes chipping on the cutting edge
- Marginless design stabilizes cutting forces
- Lowest cost per hole option
- Delivers the proper surface finish across a variety of workpiece materials
- Carbide grade WU25PD offers a perfect balance of wear resistance and toughness
- Precision shank minimizes run-out
- Unique tool geometry enables chips to roll smoothly and evacuate easily resulting in noticeably less friction, heat, jamming, and scratching of the surface finish
- 5xD length offers versatility for short and medium depth drilling
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 3.0315 Inch |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Grade | WU25PD |
| Shank Style | Straight |
| Direction of Cut | Right Hand |
| Flute Style | Helix |
| Point Angle | 140 Degree |
| Shank Diameter | 0.5512 Inch |
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Product Name | Jobber Drill |
| Shank Length | 1.7717 Inch |
| Coolant Through (Yes/No) | No |
| Overall Length | 4.8819 Inch |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Point Length | 0.0860 Inch |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |