
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.40 mm x 124 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A13400 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 13.40 mm |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Inch | 4.8819" |
| Overall Length Metric | 124.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.5276" |
| Series | VDS202 |