
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 in. (14.288 mm) x 133 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A14288 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Fractional Diameter | 9/16" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.5625" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 14.29 mm |
| Overall Length Inch | 5.2362" |
| Series | VDS202 |
| Overall Length Metric | 133.00 mm |