
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/32 in. (16.670 mm) x 143 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS202A16670 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.6563" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Diameter | 21/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 143.00 mm |
| Metric Diameter | 16.67 mm |
| Overall Length Inch | 5.6300" |
| Series | VDS202 |