
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.50 mm x 58 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A01500-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Metric Diameter | 1.50 mm |
| Overall Length Inch | 2.2835" |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS401 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Coolant Thru | YES |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.0591" |