
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#7 (5.106 mm) x 66 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A05106
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 5.11 mm |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.2010" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Wire Diameter | #7 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Series | VDS401 |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Thru | YES |