
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#3 (5.410 mm) x 66 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A05410
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 5.41 mm |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | VDS401 |
| Wire Diameter | #3 |
| Decimal Diameter | 0.2130" |
| Overall Length Inch | 2.6000" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |