
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.40 mm x 79 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A07400 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.2913" |
|---|---|
| Metric Diameter | 7.40 mm |
| Overall Length Metric | 79.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 3.1100" |
| Series | VDS401 |