
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 in. (7.938 mm) x 79 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A07938
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 79.00 mm |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.3125" |
| Overall Length Inch | 3.1100" |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS401 |
| Metric Diameter | 7.94 mm |