
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/64 in. (8.334 mm) x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A08334 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 89.00 mm |
|---|---|
| Overall Length Inch | 3.5039" |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | VDS401 |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.3281" |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 8.33 mm |
| Fractional Diameter | 21/64" |