
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter Q (0.3320 in.) x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A08433
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 3.5000" |
|---|---|
| Letter Diameter | Q |
| Decimal Diameter | 0.3320" |
| Coolant Thru | YES |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Metric | 89.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS401 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 8.43 mm |