
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/64 in. (9.129 mm) x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A09129 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 9.13 mm |
| Series | VDS401 |
| Overall Length Inch | 3.5000" |
| Overall Length Metric | 89.00 mm |
| Fractional Diameter | 23/64" |
| Decimal Diameter | 0.3594" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |