
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. (9.525 mm) x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A09525
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.3750" |
| Metric Diameter | 9.53 mm |
| Overall Length Inch | 3.5000" |
| Coolant Thru | YES |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 89.00 mm |
| Series | VDS401 |
| Cutting Direction | Right Hand |