
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.00 mm x 89 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A10000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 2 |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.3937" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Inch | 3.5039" |
| Overall Length Metric | 89.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 10.00 mm |
| Series | VDS401 |