
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
27/64 in. (10.716 mm) x 102 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A10716
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.4219" |
|---|---|
| Fractional Diameter | 27/64" |
| Overall Length Inch | 4.0157" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS401 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 102.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 10.72 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |