
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 in. (11.908 mm) x 102 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A11908 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.0200" |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS401 |
| Decimal Diameter | 0.4688" |
| Fractional Diameter | 15/32" |
| Metric Diameter | 11.91 mm |
| Overall Length Metric | 102.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Coolant Thru | YES |