
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 in. (12.304 mm) x 107 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A12304 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.4844" |
|---|---|
| Overall Length Inch | 4.2126" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 12.30 mm |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Overall Length Metric | 107.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS401 |