
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
33/64 in. (13.096 mm) x 107 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A13096 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 13.10 mm |
|---|---|
| Fractional Diameter | 33/64" |
| Decimal Diameter | 0.5156" |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 4.2126" |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS401 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 107.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |