
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.60 mm x 107 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A13600 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 107.00 mm |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.5354" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Inch | 4.2126" |
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS401 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 13.60 mm |