
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 in. (14.288 mm) x 115 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS401A14288 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 14.29 mm |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS401 |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 4.5300" |
| Overall Length Metric | 115.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.5625" |
| Fractional Diameter | 9/16" |