
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#32 (2.947 mm) x 58 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A02947 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Wire Diameter | #32 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.1160" |
| Metric Diameter | 2.95 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 2.2835" |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | VDS402 |