
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.20 mm x 66mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A03200 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 3.20 mm |
|---|---|
| Series | VDS402 |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.1260" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 2.6000" |