
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#30 (3.264 mm) x 66 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A03264 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS402 |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.1285" |
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 3.26 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Wire Diameter | #30 |