
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 in. (3.970 mm) x 74 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A03970 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS402 |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Overall Length Metric | 74.00 mm |
| Overall Length Inch | 2.9134" |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.1563" |
| Fractional Diameter | 5/32" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 3.97 mm |