
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4.00 mm x 74 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A04000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 74.00 mm |
| Overall Length Inch | 2.9134" |
| Series | VDS402 |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.1575" |
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 4.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |