
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#20 (4.090 mm) x 74 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A04090 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 2 |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Inch | 2.9100" |
| Series | VDS402 |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.1610" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 4.09 mm |
| Overall Length Metric | 74.00 mm |
| Wire Diameter | #20 |
| Cutting Direction | Right Hand |