
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/64 in. (4.366 mm) x 74 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A04366 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 2.9134" |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Diameter | 0.1719" |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 4.37 mm |
| Fractional Diameter | 11/64" |
| Series | VDS402 |
| Overall Length Metric | 74.00 mm |