
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4.90 mm x 82 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A04900 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 3.2300" |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS402 |
| Decimal Diameter | 0.1929" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 82.00 mm |
| Metric Diameter | 4.90 mm |